Նոյեմբերի 3-ին ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է վարչապետի աշխատակազմի բյուջետային հայտը:
2022 թ. պետական բյուջեի նախագծով վարչապետի աշխատակազմին նախատեսվում է հատկացնել 19 մլրդ 675 մլն դրամ, իրականացվելու է 11 ծրագիր եւ 45 միջոցառում: Դրամաշնորհային մեկ ծրագիր եւ միջոցառում է իրականացվելու՝ շուրջ 122 մլն դրամի չափով: Վարչապետի աշխատակազմի կողմից 2021-ին իրականացվող 6 միջոցառումները 2022-ի բյուջեով կփոխանցվեն այլ պետական մարմիններին, որոնք բովանդակային առումով արդյունավետ կիրականացնեն դրանք: Աջակցություն կուսակցություններին եւ կուսակցությունների դաշինքներին միջոցառումը կիրականացնի Ազգային ժողովը: ՀՀ վետերանների միավորում հասարակական կազմակերպությանն աջակցելուն ուղղված միջոցառումը կիրականացնի Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանն է փոխանցվել Տվյալների փոխանակման միջգերատեսչական կապի ապահովմանը վերաբերող միջոցառման իրականացումը՝ 215 մլն դրամի չափով: Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող Առեւտրի եւ ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը՝ 2,6 մլրդ դրամի չափով, Շենքերի եւ շինությունների շինարարություն եւ հիմնանորոգում ծրագիրը՝ 1,6 մլրդ դրամի չափով, 1,2 մլրդ դրամի չափով սարքավորումների ձեռքբերման ծրագիրը եւս կիրականացնի ԲՏԱ նախարարությունը:
2022 թվականի բյուջեով ավելացել են 3 միջոցառումներ: «Պետական աջակցություն ՀՀ- ում եւ արտերկրում ներդրումային եւ ՊՄԳ ծրագրերի իրականացմանը» ծրագրին կուղղվի 1,8 մլրդ դրամ, Սննդամթերքի լաբորատոր հետազոտություն միջոցառմանը՝ 20 մլն դրամի չափով գումար: Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանի արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանն աջակցության լրացուցիչ ֆինանսավորում» դրամաշնորհային ծրագիրը եւս կլինի բյուջեում:
Կան մի շարք շարունակական ծրագրեր, որոնք նախորդ տարիներին եւս իրականացվել են: Դրանց թվում է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող պետական հատվածի արդիականացմանն առնչվող ծրագիրը:
Պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը հարցուպատասխանի ընթացքում կարեւորել է բյուջետային հասցեական հատկացումները Տեսչական մարմիններին, ինչը, ըստ նրա, կընդգծի այդ մարմինների անկախությունը: Արայիկ Հարությունյանը պարզաբանել է, որ վարչապետի աշխատակազմն իրականացնում է տեխնիկական գործառույթ, բովանդակային իմաստով տեսչական մարմիններն անկախ են: Ըստ նրա՝ տեսչական մարմինների առանձին աշխատակազմ ունենալը լրացուցիչ բյուջետային զգալի ծախսեր կպահանջի:

3 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам руководитель Аппарата Премьер-министра А.Арутюнян представил бюджетную заявку структуры.
В 2022 г., согласно проекту госбюджета, Аппарату премьера будет выделено 19 млрд 675 млн драмов, реализовано 11 программ и 45 мероприятий, 1 грантовая программа и мероприятие – на сумму около 122 млн драмов. Шесть мероприятий, реализованных структурой в 2021 г., будут переданы другим государственным органам с бюджетом на 2022 г., которые обеспечат их эффективную реализацию. Мероприятие по содействию партиям и партийным блокам проведет Национальное   Собрание. Мероприятие по поддержке общественной организации “Союз ветеранов РА”, будет организовано Министерством труда и социальных вопросов. Министерству высокотехнологичной промышленности передано выполнение мероприятия по обеспечению межведомственной связи обмена данными в размере 215 млн драмов. Ведомство также реализует спонсируемую Всемирным банком программу развития торговли и инфраструктур на 2,6 млрд драмов, программу строительства и капремонта зданий и сооружений - на 1,6 млрд драмов, программу приобретения оборудования - на 1,2 млрд драмов.
В госбюджет-2022 добавлены 3 мероприятия. 1,8 млрд. драмов будет направлено на программу “Государственная поддержка реализации инвестиционных программ и программ ГЧП   в Армении и за рубежом”, а 20 млн – на   лабораторное исследование пищевых продуктов. Поддерживаемая Всемирным банком грантовая программа “Дополнительное финансирование содействия инициативе прозрачности добывающих отраслей Армении” также будет включена в бюджет.
Есть ряд текущих проектов, осуществленных в предыдущие годы. Среди них – программа модернизации государственного сектора при содействии Всемирного банка.
Депутат А.Вардеванян в ходе вопросов и ответов выделил целевые бюджетные ассигнования инспекционным   органам, что, по его словам, подчеркнет их независимость. А.Арутюнян пояснил, что Аппарат премьера выполняет техническую функцию – инспекторы по сути независимы. По его словам, наличие отдельного аппарата   инспекционных органов потребует значительных дополнительных бюджетных расходов.